Що таке нікотинова залежність

Тютюнопаління

Паління в народі називають просто шкідливою звичкою. Проте насправді тютюнопаління – це не звичка, а залежність, одна з форм токсикоманії, тобто наркоманії. Активною речовиною тютюнового диму є нікотин, який відноситься до психоактивних речовин, тобто при вживанні змінює психічний стан людини.

Як впливає нікотин на людину?

Як тільки нікотин потрапляє в організм, він швидко поширюється в крові і може подолати гематоенцефалічний бар’єр. В середньому досить 7 секунд після вдихання тютюнового диму, щоб нікотин досяг мозку. Стимулюючи в мозку певні групи нейронів, він викликає викид глюкози і адреналіну. Це призводить до прискорення серцебиття, підвищення артеріального тиску і частішого дихання, а також відчуття ситості. Крім усього іншого, нікотин збільшує рівень дофаміну (так званий “гормон щастя”) в шляхах центрів задоволення в мозку. Людина відчуває себе розслабленою, спокійною і повною енергії, а також відчуває легку ейфорію.

Додатковим ефектом від тютюнопаління є схуднення. Нікотин стимулює ПОМК-нейрони, а це зменшує апетит.

Як зрозуміти, що є залежність від нікотину?

Перші ознаки залежності від паління виглядають як звичка: людина тягнеться за сигаретою в компанії, де палять, або в стані стресу, нервової напруги, для стимуляції розумової діяльності. Виробляється певний ритуал паління. Іноді такі люди шукають привід, щоб покурити, палять просто спілкуючись, або щоб «вбити» час.

Регулярна нікотинова стимуляція мозку для досягнення розслаблення і задоволення дуже небезпечна, адже з часом організм перестає сам виробляти необхідні речовини без стимуляції і вимагає додаткової дози нікотину. Тоді розвивається фізична залежність.

При фізичній залежності людина вже не може відмовитись від паління. Організм вимагає нікотинової дози так сильно, що вся увага людини зосереджується на пошуку сигарети, ідея куріння стає настільки нав’язливою, що більшість інших потреб (угамування голоду, сон, робота, відпочинок тощо) переходять на другий план. Стає неможливо сконцентруватися на чомусь, крім сигарети, може наступити апатія, небажання що-небудь робити.

Наслідки тютюнопаління

Вживання нікотину дає миттєвий позитивний ефект, а негативні наслідки від паління дуже віддалені, адже більшість хвороб розвиваються роками.

Тютюновий дим дуже токсичний, в ньому міститься більш 4000 хімічних елементів, небезпечних для здоров’я людини. Деякі з них є в складі лаку для дерева, в отруті для комах, у миш’яку, у рідині для зняття лаку, у щурячій отруті. Тютюновий дим в першу чергу вражає серце і легені. Паління є одним з основних факторів ризику розвитку серцевих нападів, інфарктів, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), емфіземи і раку (зокрема, рак легенів, гортані, порожнини рота і підшлункової залози).

Для чоловіків, що спалюють в день по дві пачки сигарет, ризик стати імпотентами на 40% вище, ніж для тих, хто не палить. Причиною є ураження нікотином і смолами кровоносних судин, що відповідають за кровонаповнення пеніса під час сексуального збудження.

Жінки, що палять мають на 60% більше шансів стати безплідними. Зокрема, нікотин впливає на здатність організму синтезувати естроген – гормон, який регулює овуляцію. Куріння також значно погіршує внутрішньоутробне кровопостачання.

За даними ВООЗ, в світі кожні 8 секунд помирає одна людина від захворювань, пов’язаних з курінням тютюну, а щорічно з цієї причини вмирають п’ять мільйонів людей. Якщо тенденції зростання поширеності куріння залишаться, то до 2020 року щорічно будуть передчасно вмирати 10 млн чоловік, а до 2030 року куріння тютюну стане одним з головних чинників, що призводять до передчасної смерті.